مطالب شما

تکنولوژی سوار بر ایدئولوژی

بسم الله الرحمن الرحیم

تکنولوژی سوار بر ایدئولوژی

این روزها در جامعه ای زندگی میکنیم که چه از روی علاقه و چه از روی نیاز، ما را به سوى استفاده از برخی از ابزار های نوظهور سوق داده و ما را ملزم به استفاده و یادگیری آن ها میکند.
این ابزارها میتوانند در ابعاد مختلف به ما خدمت کنند، میتوانند راهکاری برای افزایش سرعت و دقت بوده و یا به صاحب ابزار قدرت ببخشند.
اگر نگاهی گذرا به تکنولوژی های اطرافمان بیاندازیم متوجه میشویم که سازندگان، آن ها را برای استفاده در جهت بهبود وضعیت کنونی بشر ساخته اند تا ابزاری باشد که انسان از آن به نحو احسن در جهت اهداف خود استفاده کند.
اما چه میشود که در برخی اوقات احساس میکنیم که این ابزارها دیگر برایمان نقش وسیله ندارند و نقش یک سبک فکری را ایفا میکنند؟
هنگامی که یک تکنولوژی جدید وارد جامعه میشود، افرادی که پیشگام هستند روی به خرید و استفاده از آن می آورند و در مرحله بعد تعداد دیگری از مردم به واسطه خرید این افراد ترغیب به استفاده از این فناوری میشوند. اما سوالی که باید از خود بپرسیم این است، که این تکنولوژی جدید چه حواشی و چه اهدافی را در پی دارد و اثرات مثبت و منفی آن در جامعه چیست؟
آیا میتوان بدون زمینه سازی فکری و فرهنگی آن را وارد جامعه کرد؟
مشکل کار همین است، در دهه اخیر رشد بی وقفه تکنولوژی فرصت تحلیل و بررسی را به شدت کاهش داده است و به همین دلیل وسیله ای که مورد نیاز مصرف کننده نمیباشد به وسیله تبلیغات فراگیر به یک نیاز کاذب برای مخاطب تبدیل میشود و مصرف کننده به استفاده از آن ترغیب میشود.
مسئله دیگری که باید به آن توجه کرد تغییر جایگاه اهداف و وسایل در ذهن مصرف کننده است، به طوری که شخص پس از مدتی، دیگر توجهی به نیاز خود ندارد بلکه ترس عقب ماندن از جامعه او را مجبور به استفاده میکند و اختیار خود را در تصمیم گیری از دست میدهد.
اما راهکار این مسئله چیست؟
چگونه میتوان یک فرد را نسبت به پیشرفت تکنولوژی و نحوه برخورد با آن آگاه کرد؟
یکی از راهکار های این مسئله آموزش است، اما چه نوع آموزشی؟ در حال حاضر اغلب آموزش ها صرفا نحوه کار با ابزار را آموزش میدهند در حالی که ما نیاز به یک آموزش اجتماعی درباره طرز برخورد با تکنولوژی داریم، آموزشی که به مخاطب بیاموزد چگونه از تکنولوژی در جهت مفید استفاده کند و مغلوب تبلیغات و آثار منفی آن نشود چرا که اگر اینگونه آموزش ها اتفاق نیفتاد ممکن است که فرد زندگی خود را کاملا منفعلانه به دست تکنولوژی سپرده و بگذارد ابزار ها دنیای او را بسازند، در دنیایی که تکنولوژی برای انسان بسازد، دیگر تعقل نقشی ندارد، چرا که این ابزار ها هستند که به جای او فکر میکنند، تصمیم میگیرند و به او جهت می دهند…

درحال ارسال
امتیاز کاربران
۰ (۰ رای)
برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *